Tematyka duchowa należy do jednej z najbardziej lubianych przez twórców dając im mnóstwo inspiracji. Wielu największych i nadzwyczaj znaczących artystów z jakiejkolwiek epoki w dziejach ma w swoim dorobku twórczym choć parę obrazów lub posągów, które nawiązują do postaci biblijnych jak anioły lub święci. Wypada przy okazji nadmienić iż wieki temu niemalże cała sztuka wspierała się na wątkach do jakich inpirację czerpano z religii gdyż Kościół należał do największych sponsorów artystów.

Pieta

Analogicznie jest także w sztuce współczesnej. W ostatnich latach motywy religijne w sztuce stają się znowu coraz bardziej modne, jednakże czy można by rzec że kiedykolwiek w dziejach człowieka nie były? Kino mimo różnorodnej tematyki jaka stanęłą przed nim otworem dzięki efektom komputerowym wcale nie rezygnuje z tworzenia filmów, których wątki opierają się na Biblii. Podyktowane jest to niezmiernie różnorodną oraz obfitą tematyką, jaką przekazuje nam Biblia i ujęte w niej historie, jakie są świetnie rozumiane i rozpoznawalne. Co więcej, to właśnie te efekty komputerowe pozwalają w końcu widowiskowo pokazać cuda jakich dokonywał Bóg.

Moda na religijne akcenty w popkulturze wywołuje także wzrost popularności sklepów oferujących artykuły religijne. Permanentnie ewoluująca oferta określana jest poprzez popyt na tegoż gatunku tematykę. Analogicznie jak w sztuce również i w branży dekoracji wnętrz elementy religijne robią furorę, szczególnie w przypadku wnętrz stylizowanych na staromodne oraz rustykalne. Postaci aniołów albo gipsowe statuetki wyprzedają się doskonale, obojętnie od nurtu estetycznego w jakim są wykonane. Z powodów kulturowych i wyjątkowości motywów religijnych nawet ludzie jacy nie wyróżniają się prawdziwą wiarą czy religijnością mają we własnych domach ozdoby, u których podwalin leżały motywy religijne.