Eucharystia

Członkostwo w Eucharystii Świętej zalicza się do podstawowych obowiązków każdego praktykującego katolika, bezsprzecznym minimum musi być udział w niedzielnej Mszy Świętej bowiem niedziela jest dniem poświęconym na relaks i rozważania o Stworzycielu. Choć lwia część Polaków ma siebie za praktykujących wyznawców Kościoła Katolickiego to niemal puste kościoły w dni codzienne zaprzeczają tego rodzaju zapewnieniom. W niedzielę również nie da się zauważyć by nagle parędziesiąt milionów rodaków udało się do kościoła na Sumę. Przedkładają oni ubogie mentalnie uciechy i można by strącić to jeszcze na grzech lenistwa ale w tą samą niedzielę pędzą oni do centrów handlowych na sprawunki.

Kościół to miejsce dedykowane modlitwie a także skupieniu się na Bogu. Wspominają nam o tym rozmaite freski i inne ornamenty, które przedstawiają opowieści z żywota Jezusa Chrystusa jak również z Pisma Świętego. To zgoła radość choćby ze stylistycznego punktu widzenia pojechać do staromodnego, kilkusetletniego kościoła i oglądać te wielkie witraże oraz statuy, które spreparowali staromodni majstrowie aby pracą swoich dłoni przydać się dziełu Wybawiciela. Różne dewocjonalia i figury aniołów zwabiają naszą uwagę oraz kierują nasze rozważania na szlaki mentalne, nakazują zastanowić się nad treścią rzeczonych wizerunków.

To fakt, iż dzisiejsze kościoły nie wyglądają już jak te sprzed wieków, wielu ludzi nie przekonuje nowożytna sztuka lecz najprawdopodobniej nie to jest źródłem tego, że mniej ludzi przybywa do modernistycznych kościołów. Zdaje mi się iż w podstawowej mierze to samolubstwo oraz niedobór wiary. Trwamy w tego rodzaju czasach, że także w Europie która jest kolebką wiary chrześcijańskiej konieczna jest ponowna ewangelizacja, kiedy jednakowoż większy akcent stawia się na misje w Afryce oraz w Azji. To fakt iż dla osób tam żyjących wiara ma potężniejsze miejsce w życiu niż dla żyjących w luksusie europejczyków jacy nie pamiętają już pewnie iż za ich standard bytowania odpowiada cywilizacja wsparta na chrześcijaństwie i trudnej pracy nad sobą, która leży u jego fundamentów.