Niewątpliwym cudem jaki wyszedł spod ludzkich dłoni są jakiegokolwiek typu dewocjonalia. Nie chcę się tu tylko skupiać na ich przymiotach stylistycznych, czy są one srebrzone, pozłacane albo też inkrustowane w jakikolwiek nietypowy rodzaj. Najbardziej interesującą kwestią jest to jaka jest ich geneza w tej postaci, w której je dziś możemy oglądać. To ewidentnie niezwykle warte przemyślenia zagadnienie, w którym jak na dłoni widoczna jest potężna siła sprawcza Wszechmocnego.

Jakiekolwiek formy przyjmują, czy będą to krzyżyki, wisiorki, figurki, modlitewniki, to wszystko przyczynić może się do tego iż widzimy od razu jakąś taką przychylną otoczkę, po prostu coś wartościowego, niepodobnego od naszego szablonowego bytowania. Wytwarzanie wszelkiego gatunku bibelotów związanych z religią to przedsięwzięcie realizowane na całym świecie przez wiele ludzkich rąk, jednakowoż mają one swój początek w przepełnionych wiarą umysłach. Piękno oraz konstrukcja, w której są osiągalne wywołują niejednokrotnie czysty zachwyt. Zaskoczenie musi budzić fakt, że owych artykułów jest wykonywanych wciąż aż tak wiele, spowijają nas one na wielu odcinkach człowieczego bytowania, a jednakowoż za każdym razem dostrzegamy w nich coś magicznego, coś, co dyktuje nam potrzebę zamyślenia się nawet na krótką chwilkę. Wskazują nam one boskie piękno w każdym jego calu, nie tyle nawet wizualnie co pozazmysłowo.

Jakikolwiek malutki paciorek różańca, albo też najdelikatniejsze chociażby krzyżyki, trzymane na szyi posiadają w sobie głęboką siłę, niebywale kojącą dla naszej natury. Samo przebywanie z takimi obiektami skutkuje tym, iż aż pragnie się żyć i owiewa poniekąd nasze sąsiedztwo coś nadziemskiego, stan wyrazistszego uszanowania, poniekąd podświadomego. Rozsądnie się wyekwipować w tę rzecz, jak na przykład krzyżyk albo medalik, które będą nam każdego dnia asystowały oraz umacniały nas moralnie, pilnując przed zgubnymi siłami oraz niewłaściwym postępowaniem jakie niestety często jest naszym udziałem.